GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.52 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-PAH GC Columns
Use these thermally stable TraceGOLD TG-PAH GC columns for fast analysis of regulated polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) in complex food and environmental samples.
| Stationary Phase | TraceGOLD™ PAH |
|---|---|
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Product Line | TraceGOLD |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-225MS GC Columns
Achieve higher thermal stability and increased efficiency using these columns.
| Max. Temperature | 220/240°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-225 MS |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G7, G19 |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns
Use mid-polarity columns with alternative selectivity with Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1701 GC Columns.
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-1701 |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS for Pesticides, PCBs, PAHs, and Organic Acids,GC/MS for Drugs and Steroids,GC/MS for EPA 608, 8081 |
| USP Type | G46 |
Thermo Scientific™ Hydrogold Column Guard
Provides protection to the analytical column.
| Type | GC Guard Column |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-50 Capillary GC Column, df 0,25 μm
Useful for analyses of polar analytes and provides useful confirmational information.
| Max. Temperature | 30°C to 310°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Poly(50% diphenyl/50% dimethyl siloxane) |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G3 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™-1006 PLOT Capillary GC Column, df 15 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Excellent for the analysis of aliphatic and aromatic amines
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-PN Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high selectivity for lactones and aromatic amines.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-FFAP GC Columns
Maintains low-bleed even at elevated temperatures. Choose these columns for outstanding robustness in difficult-to-analyze separations.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-FFAP |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Watercol™ 1910 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Enables the convenient measurement of water by GC.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 0.10 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +330°C (isothermal) or 340°C (programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Silphenylene Polymer |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-5ms Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for the analysis of environmental analytes (such as semivolatiles, pesticides, PCBs, and herbicides) or anywhere a low bleed non-polar column is required.